Endodoncja
Powikłaniem nieleczonej próchnicy, starcia zębów, urazów może być zapalenie bądź obumarcie miazgi zęba. Skutkiem może być zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Przed utratą zęba może uchronić leczenie endodontyczne.
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, jest to oczyszczenie kanałów zęba z martwych, zakażonych bakteriami tkanek, a następnie wypełnienie ich gutaperką, która uzupełnia puste przestrzenie w kanałach korzeniowych.
Odpowiednio opracowuje się kanały za pomocą specjalnych narzędzi NiTi, przepłukuje się środkami dezynfekującymi zakażoną zębinę, a następnie wypełnia odpowiednio ogrzaną gutaperką, która napływa w każdą wolną przestrzeń i szczelnie wypełnia kanał i jego zachyłki.
Precyzja i bezpieczeństwo w leczeniu kanałowym
Leczenie endodontyczne przeprowadza się w powiększeniu (lupy zabiegowe, mikroskop), aby uzyskać maksymalną precyzję zabiegu.
Rokowanie po leczeniu kanałowym zależy od stanu początkowego zęba. W przypadku leczenia pierwotnego (gdy ząb nie był wcześniej leczony endodontycznie) rokowanie jest dobre, a ząb odpowiednio przeleczony może służyć wiele lat.
W przypadku powtórnego leczenia kanałowego zębów z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi, rokowanie zależy od stopnia zaawansowania zmian, jednak często leczenie daje dobre wyniki.
Ząb po leczeniu kanałowym jest osłabiony ze względu na duże zniszczenie tkanek, dlatego należy zaopatrzyć koroną protetyczną lub nakładem kompozytowym obejmującym całą powierzchnię żującą zęba.