Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza skupia się na leczeniu próchnicy w uzębieniu mlecznym i stałym. Próchnica jest chorobą twardych tkanek zębów wywołaną przez bakterie w jamie ustnej. Często rozwija się w przestrzeniach międzyzębowych w sposób niedostrzegalny.
Początkowo dochodzi do demineralizacji szkliwa i powstania białej, matowej plamki próchnicowej. Na tym etapie istnieje możliwość zahamowania procesu poprzez zastosowanie profilaktyki fluorowej.
Po przejściu w stan bardziej zaawansowany, próchnica niszczy tkankę szkliwa i przechodzi do umieszczonej pod szkliwem zębiny, niszcząc coraz bardziej tkanki zębowe. Pojawić się może ból samoistny oraz reakcja bólowa na zimne i ciepłe napoje i pokarmy, a także kwaśne i słodkie pokarmy.
Leczenie próchnicy zęba
Leczenie na tym etapie polega na dokładnym oczyszczeniu ubytku zęba z patologicznych tkanek i założeniu wypełnienia odtwarzającego funkcję, kształt i kolor zęba. Nie leczone zmiany próchnicowe uszkadzają miazgę zęba powodując jej stan zapalny. Konieczne jest wówczas leczenie kanałowe i szczelna odbudowa korony zęba.